6 marca 2013

Wystawa "Shoe Obsession"


Gdybym w najbliższych tygodniach miała okazję odwiedzić Nowy Jork, na pewno skierowałabym swoje kroki do muzeum przy Fashion Institute of Technology. A powodem byłoby 150 par niezwykłych butów zgromadzonych tam w ramach wystawy Shoe Obsession.


Dziś nikt, kto choć trochę interesuje się modą, nie ma chyba wątpliwości, że w segmencie akcesoriów bezapelacyjnie królują buty. W XXI wieku to właśnie one – po części dzięki kulturze, a  po części dzięki uzdolnionym szewcom - przejęły palmę pierwszeństwa od torebek i stały się tym dodatkiem, który najgoręcej rozpala wyobraźnię tysięcy kobiet na całym świecie regularnie wynosząc na modowy piedestał kolejnych projektantów i ich coraz to oryginalniejsze propozycje. Część tych najciekawszych (m.in. od Manolo Blahnika, Christiana Louboutina, Nicholasa Kirkwooda, Alexandra McQueena, Rogera Viviera, Pierre'a Hardy'ego, Charlotte Olympii, Azzedine'a Alai, Givenchy, Prady, Gucciego, Niny Ricci, Salvatore Ferragamo, a także Alexandre Birmana, Andrei Chaves, Kei Kagamiego czy Noritakiego Tatehany) znalazła swoje miejsce w muzealnych salach FIT, a kluczem według którego dokonano wyboru reprezentatywnej stopięćdziesiątki była szeroko pojęta wyjątkowość i innowacyjność – zarówno pod względem pomysłu, jak i wykonania. 

Zaczynacie żałować, że Was - podobnie zresztą, jak i mnie - tam nie będzie? Spokojnie, nie wszystko stracone. Dla butoholiczek, które zapragną zachować widok tylu niezwykłych butów na dłużej, a także dla tych, którym nie będzie dane zobaczyć ekspozycji na własne oczy, Fashion Institute of Technology przygotował niespodziankę w postaci albumu dokumentującego wydarzenie. Oprócz kolorowych fotografii wszystkich eksponatów znalazły się w nim także eseje kuratorek wystawy podejmujące próbę analizy kobiecej fascynacji obuwiem z historycznego, kulturowego i psychologicznego punktu widzenia. Wiem, że książka to jedynie namiastka wizyty w muzeum, ale przyznacie, całkiem przyjemna.


źródło: Amazon


Wystawa
Shoe Obsession, 08.02.2013-13.04.2013
The Museum at Fashion Institute of Technology, Seventh Avenue at 27 Street, Nowy Jork
 

Książka
"Shoe Obsession" Valerie Steele, Colleen Hill
wyd. Yale University Press, 2013

Dostępna m.in. w YaleBooks i Amazon.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz