15 lipca 2013

Czerwone podeszwy i adidasy


Jeśli ścieżki wakacyjnych wojaży (za)prowadzą was do Toronto, koniecznie zajrzyjcie do Design Exchange oraz Bata Shoe Museum. Czekają tam dwie diametralnie różne, ale równie interesujące retrospektywne wystawy poświęcone obuwiu.

zdjęcie: screen witryny Design Exchange


Pierwsza z nich dokumentuje jubileusz 20-lecia pracy artystycznej Christiana Louboutina. Brzmi zachęcająco? Słusznie, bo to ta sama ekspozycja, którą nieco ponad rok temu prezentowało Design Museum w Londynie. Jej główną atrakcję stanowi 250(!) egzemplarzy czerwonopodeszwych szpilek, sandałów, botków, balerin i loafersów najlepiej charakteryzujących ewolucję stylu francuskiego szewca. Oprócz podziwiania starszych i nowszych modeli loubies sensu stricto wystawa oferuje także wgląd w kulisy procesu ich powstawania tj. zapoznanie się z inspiracjami, szkicami, prototypami, a nawet miniaturowymi wnętrzami paryskiej pracowni mistrza Christiana. Ekspozycja czynna jest do 15 września 2013 roku, szczegóły na stronie Design Exchange

Druga z wystaw jest zdecydowanie bardziej przyziemna – przedmiotem jej zainteresowania są bowiem buty, które najprościej określić jako sportowe. Out of the Box: The Rise of Sneaker Culture w Bata Shoe Museum to 150 lat historii najbardziej demokratycznego/popularnego obuwia świata przedstawione za pomocą 130 par Adidasów, Nike’ów, Reeboków, Pum, Conversów oraz dzieł typowo designerskich (projekty m.in. Pierre'a Hardy’ego, Prady, Lanvin i... Christiana Louboutina) z kolekcji zarówno muzealnych, jak i prywatnych. Co ciekawe, jest to podobno pierwsza tego typu wystawa w Ameryce Północnej (nie bardzo chce mi się w to wierzyć, ale komunikat prasowy zdaje się być pewny swoich racji) - z tej okazji towarzyszy jej bogaty program uzupełniający wypełniony prelekcjami, dyskusjami oraz pokazami filmowymi. Szczegóły na stronie muzeum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz