25 listopada 2013

Buty przeciw przemocy: projekt "Zapatos Rojos"


"Zapatos Rojos" (z hiszp. "Czerwone Buty") to odpowiedź meksykańskiej artystki Eliny Chauvet na przemoc, która każdego dnia jest udziałem damskiej części populacji przodującego w rankingach najniebezpieczniejszych miast świata Ciudad Juárez. Czerwone szpilki, sandały, klapki czy tenisówki zebrane od zaproszonych do projektu mieszkańców, a następnie przez jeden dzień maszerujące w przestrzeni publicznej miasta to nie tylko wymowny symbol wielu osobistych tragedii (czerwień uosabia i kobiecość, i przelaną krew), ale także zachęta do solidarności społecznej oraz próba zwrócenia uwagi świata na okryty zmową milczenia problem kobietobójstwa (ang. femicide) na meksykańsko-amerykańskim pograniczu.

źródło: El Mundo


"Zapatos Rojos" po raz pierwszy wyszły na ulice Ciudad Juárez w 2009 roku, a idea podchwycona przez media okazała się na tyle nośna, że inspirowane nią akcje odbywały (i odbywają) się w wielu innych miastach na całym świecie stając się ogólną metaforą braku przyzwolenia na dotykającą kobiety dyskryminację i agresję. Może więc dziś, w Międzynarodowym Dniu Walki z Przemocą wobec Kobiet, maszerujące przez mój blog także otworzą czyjeś oczy?


zdjęcie: Elina Chauvet (fot. Luis Brito), źródło: artillery

1 komentarz:

  1. miło widzieć że są ludzie ktorzy interesują się prawami kobiet także w innych krajach... w przypadkach nadmiernej przemocy milczenie jest najgorszym rozwiązaniem... trzeba walczyć o swoje prawa w każdy sposób jaki to możliwe

    OdpowiedzUsuń