28 sierpnia 2014

Polak potrafi, czyli warsztaty projektowania obuwia w kieleckim Instytucie Designu


Ilekroć napotykałam w mediach informację o otwartych warsztatach projektowania obuwia, tylekroć okazywało się, że to wydarzenie towarzyszące wystawie w którymś z obuwniczych muzeów poza granicami naszego kraju. Ostatnie dni udowodniły mi jednak, że tego typu inicjatywy można z powodzeniem realizować także na polskiej – zasobnej nie w obuwnicze ekspozycje, a jedynie sklepy - ziemi. O czym mowa? O pomyśle kieleckiego Instytutu Designu, który w ramach programu Własnoręczni/Craft IDea promującego łączenie tradycyjnego rękodzieła ze współczesnymi trendami zorganizował bezpłatne warsztaty profesjonalnego projektowania i szycia butów z udziałem jednego z ciekawszych projektantów młodego pokolenia. 
Mistrzem, który zgodził się dokonać selekcji nadesłanych w toku rekrutacji zgłoszeń, a następnie dzielić się z uczestnikami warsztatów (wśród których znaleźli się zarówno amatorzy, jak i osoby zawodowo związane ze sztuką/modą) tajnikami szewskiego fachu był Przemysław Piniak Piński – młody-zdolny, którego znakiem rozpoznawczym na równi z podkręconym na dawną modłę wąsem jest kolorowe, ręcznie robione i zgrabnie balansujące pomiędzy stylistyką retro a awangardą obuwie (do obejrzenia m.in. tutaj).

Pod jego czujnym okiem ośmioro śmiałków przez 5 dni (22-26 sierpnia br.) rysowało, kroiło i zgodnie z szewską tradycją formowało na kopycie wymyślone przez siebie (i dla siebie) buty. I choć warsztaty dobiegły już końca, obuwnicza przygoda w Instytucie Designu będzie miała ciąg dalszy - nie tylko w wymiernej postaci nowej pary butów dla każdego z początkujących szewców, ale także w formie wystawy, której otwarcie planowane jest na listopad i na której prócz modeli powstałych w warsztatowej pracowni będzie można zobaczyć także klasyczne Piniaki. Nie wiem jak Wy, ale ja już wpisuję sobie tę informację do kalendarza!


zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Institute of Design Kielce


1 komentarz:

  1. wow! chetnie bym sie nauczyla :)
    xoxo
    Patinka
    www.patinkasworld.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń