27 lutego 2013

Fast Food But


Potrawy i ich składniki stały się w ostatnich latach źródłem pomysłów, z którego  projektanci obuwia korzystają z coraz większą ochotą (a i kucharzom-artystom zdarza się tworzyć dania hołdujące dziełom szewców). Efekty ich pracy bywają mniej lub bardziej udane, ale w morzu zachowawczych wzorów kulinarnym inspiracjom nie sposób odmówić świeżości. Jako pierwsze weźmy na blogowy talerz Brisket Flip Flop, Spaghetti Stiletto oraz The Picnic Pump.

źródło: Robert Tabor


Japonkowa kanapka, szpilkowe spaghetti oraz piknikowe czółenko to przedstawiciele Fantasy Shoe Creations – projektu, w ramach którego Robert Tabor, amerykański kostiumograf, puszcza wodze swojej fantazji tworząc obuwie bliższe małym dziełom sztuki niż stopom przeciętnego człowieka.

Jeśli po obejrzeniu powyższych propozycji macie ochotę i fantazję rzeczywiście wrzucić na nogi coś apetycznego, to proponuję rozejrzeć się np. za obuwniczym wcieleniem niekwestionowanego króla fastfoodów, czyli... hamburgera. Bułkę z kotletem w wyjątkowy but przemieniła m.in. japońska marka Asics (rok 2009, model  Asics x Gettry Procourt AR) oraz amerykański Vans (2011, dziecięce Vansy cheeseburgery oraz 2012, Vansy hamburgery dla dorosłych zaprojektowane przez Marka Huntera aka Cobrasnake dla sklepu Colette). O ile w przypadku Japończyków spożywcze nawiązanie jest dość subtelne (poprzez barwy odwołujące się do składników kanapki oraz... nadruk frytek na podeszwach), o tyle Amerykanie postawili na dosłowność, w myśl której przód i tył butów stanowi wariacja na temat charakterystycznej bułki z sezamem, a środek to artystyczna wizja wołowego kotleta z dodatkami.


Asics x Gettry Procourt AR

Vans

Vans, projekt Marka Huntera


W obu wersjach jest oryginalnie, kolorowo, wesoło i smacznie, a jedynym zgrzytem może być fakt, że ten swoisty hołd jedzeniu z barów szybkiej obsługi składają... producenci obuwia sportowego (aczkolwiek tak sobie myślę, że można to uznać za sugestię, iż to jedyny hamburger, na którego może sobie bez obaw pozwolić człowiek dbający o kondycję fizyczną). Jeśli w tym momencie żołądek zmusza Was do przerwania lektury i wycieczki w stronę lodówki albo najbliższego baru, nie krępujcie się. Słodkie buty deserowe zaserwuję w osobnym poście :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz