14 czerwca 2014

Butoholiczne nowości książkowe


600 par butów za równowartość niecałych 180 złotych? Takie okazje tylko w Amazonie… w dziale z książkami. Niedawno pojawiły się tam dwa albumy, które chętnie przygarnęłabym do swojej butoholicznej biblioteczki i które polecam także Waszej uwadze. 
Pierwszy z nich to nie lada gratka dla wszystkich miłośników obuwia sportowego, a w szczególności posiadaczy przewodnika Sneakers. The Complete Collectors' Guide poświęconego historii i najbardziej popularnym/inspirującym/kultowym modelom tego typu obuwia. Stojąca za tym wydawnictwem agencja kreatywna U-Dox postanowiła bowiem dopisać kolejną część sneakersowej odysei obejmującą tym razem kolekcje powstałe po roku 2005 (czyli po dacie wydania poprzedniej książki). Od pomysłu do realizacji nie minęło wiele czasu i tak kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał 256-stronicowy album Sneakers: The Complete Limited Editions Guide, który nie jest jednak prostą kontynuacją, lecz komplementarną pozycją poświęconą stosunkowo nowemu, ale nabierającemu coraz większego znaczenia nie tylko na sneakersowym poletku zjawisku współpracy świata mody ze światem kultury i sztuki. Rodzaj owych modowych kolaboracji miał (i ma) różną skalę, a i efekty końcowe też bywają różne – aby się więc w gąszczu limitowanek nie pogubić, autorzy zdecydowali się zaprezentować w książce jedynie te modele, które były dostępne w szerszej dystrybucji i wywarły wpływ jeśli nie na całość, to na większą część sneakersowego świata. Czy takie podejście ułatwiło im wybór? Po obejrzeniu spisu treści podejrzewam, że tylko w niewielkim stopniu...U-Dox: "Sneakers: The Complete Limited Editions Guide", wyd. Thames & Hudson,
zdjęcia: amazon.com 


Drugi z albumów, które chciałabym dostać w swoje ręce to The Shoe Book Nancy MacDonnell. Jeśli jego tytuł kojarzy się Wam z serią poświęconych modzie książek wydawnictwa Assouline, to gratuluję spostrzegawczości – Książka o Butach to rzeczywiście najmłodsza siostra The T-Shirt Book, The Leather Book, The Bikini Book i The Trench Book. I podobnie jak starszemu rodzeństwu daleko jej do encyklopedycznego kompendium (obuwniczej tym razem) wiedzy: jest zbiorem esejów luźno traktujących o historii obuwia oraz ściśle z nią związanej ewolucji projektów i stylów. Wszystkie teksty okraszone są adekwatnymi cytatami z wielkich szewców (czy czytają to fanki moich pinterestowych Shoe Quotes?:-)) oraz fotografiami w liczbie odpowiedniej dla coffee table book (ponad 300 zdjęć na 360 stronach!). Na letnie popołudnie jak znalazł :-)
Nancy MacDonell "The Shoe Book", wyd. Assouline, zdjęcia: amazon.com2 komentarze:

  1. bardzo interesujący blog, ciekawe notki, aż chce się czytać :)
    Ja dopiero zaczynam z blogowaniem dlatego z góry przepraszam za spam: http://1000sposobowjakbycpiekna.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń