13 kwietnia 2013

8 obuwniczych trendów na wiosnę i lato 2013


Obuwnicze trendy na wiosnę i lato 2013 roku opisać można jednym zdaniem: nie szykuje się nam w tym sezonie żadna rewolucja na stopach. Spora część propozycji zaprezentowanych na wybiegach i tych pojawiających się powoli na sklepowych półkach to mniej lub bardziej twórcze modyfikacje fasonów i modeli znanych z nieodległej przeszłości (w tym z zeszłego roku). Nie znaczy to jednak, że w obuwniczych (po)wieje nudą – wręcz przeciwnie, wiosna i lato zapowiadają się naprawdę barwnie, a w gamie nie nowych, ale za to zróżnicowanych i przenikających się trendów każda z nas powinna znaleźć coś dla siebie. 

 kolaż przygotowany na podstawie zdjęć z kolekcji Aldo, Zary, Topshopu, Fendi, Jimmy'ego Choo, Rodarte, Versace, Prady, Marca Jacobsa oraz Dolce&Gabbana


Subiektywny przegląd najważniejszych obuwniczych trendów nadchodzących miesięcy

Trend pierwszy: Modułowy zawrót głowy
Czy buty wyglądające jak posklejane z przypadkowych elementów dzieło szalonego (albo ślepego) szewca mogą się podobać szerszej publiczności? Oczywiście! Można się było przekonać o tym naocznie już w poprzednim sezonie, kiedy na ulicach triumfy święciło tzw. obuwie modułowe. W nadchodzących miesiącach trend ten nie tylko nie straci swojej efemerycznej aktualności, ale wręcz przybierze na sile, bo do zabawy kolorami dołączy zabawa formą. Jej przedsmak najlepiej widać w kolekcji Fendi, a także Prady i Rodarte.

Trend drugi: Grunt to print
Kolorowa zabawa to nie tylko monochromatyczne, geometryczne moduły, ale i barwne szaleństwo graficzne przybierające zarówno formę przemyślanych kompozycji, jak też czysto abstrakcyjnych wzorów, dla których jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta. Wśród najmodniejszych printów sezonu prym wiodą te inspirowane naturą (kwiaty, motywy zwierzęce) oraz stylistyką op-artu.

Trend trzeci: Metalmania
Wyszło szydło z worka (tego na buty, oczywiście) i teraz już wyraźnie widać, że popularne od pewnego czasu ćwieki i metaliczne noski były niczym innym jak zwiastunem totalnej metalmanii, czyli butów w kolorze srebra i złota. Zaprezentowali je w swoich wiosenno-letnich kolekcjach m.in. Emporio Armani, Prada, Giambattista Valli, J. Mendel czy Marchesa.

Trend czwarty: Szpiczaste noski
Dla jednych wiecznie modne, dla innych szczyt bezguścia i obciachu porównywalny z białymi kozaczkami czy skarpetkami noszonymi do sandałów – wydłużone, szpiczaste noski to bez wątpienia jeden z najbardziej kontrowersyjnych trendów nie tylko nadchodzącego sezonu, ale branży obuwniczej w ogóle. Na modowe salony powraca m.in. za sprawą Prady, Versace, Armaniego oraz Marca Jacobsa, a ja mam cichą nadzieję, że nie jest to budzenie obuwniczego demona...

Trend piąty: Ekscentryczne obcasy
Eksperymenty z obcasami (kolorystyka, faktura) wpisują się bezsprzecznie w trend na obuwie modułowe, ale jednocześnie jest to tak pojemna kategoria, że zasługuje na oddzielną wzmiankę – głównie przez wzgląd na platformy i koturny, które zadziwiają z jednej strony futurystycznym minimalizmem (Prada, Donna Karan), z drugiej zaś oryginalną i niezwykle bogatą ornamentyką (Pucci, Dolce&Gabbana).

Trend szósty: Bliżej ziemi
Ortopedzi mogą już szykować podziękowania dla Petera Soma, Marca Jacobsa i kilku innych projektantów. Za co? Za lansowanie mody na najbardziej przyjazne dla stóp obcasy średniej wysokości.

Trend siódmy: Dezerterzy z męskiej szafy
Kolejny powód do medycznych podziękowań za uwolnienie kobiecych stóp od wysokich obcasów to oksfordy, lordsy i loafersy, czyli wygodne półbuty w męskim stylu. Przekonała się do nich – przynajmniej w kolekcji sygnowanej własnym nazwiskiem - nawet Victoria Beckham! Więcej o tym trendzie tutaj.

Trend ósmy: Dzielne gladiatorki 
Jak na buty wojowników przystało, gladiatorki się nie poddają i dzielnie walczą o naszą uwagę oraz stopy. I kolejny raz wychodzą z tej modnej potyczki z tarczą! Proste, a zarazem niezwykle efektowne (wysoka cholewka) sandały z pasków pojawiły się m.in. u Toma Forda, Alexandra Wanga, Proenzy Schouler i Versace.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz